De Amazone en haar bevolking worden ernstig bedreigd door grootschalige akkerbouw van vooral soja en mais, uitbreiding van het areaal voor veeteelt, houtkap, mijnbouw en grote infrastructurele projecten, zoals de aanleg van wegen, spoorwegen en havens.
Deze activiteiten veroorzaken ontbossing, vergiftiging van bodem en water en leiden vaak ook tot schending van de rechten van de bewoners van het Amazonegebied. Ze worden verjaagd van hun grond (en soms vermoord), hun leefgebied wordt vernietigd en hun bestaan onmogelijk gemaakt.
Nederland is medeverantwoordelijk voor de achteruitgang van het Amazonewoud en de schending van de rechten van de inheemse bevolking. De Amazonewerkgroep vindt daarom dat er meer moet gebeuren om deze ontwikkelingen te stoppen.
De vorming van een nieuw kabinet is voor haar aanleiding om een aantal noodzakelijke maatregelen aan de orde te stellen. De werkgroep is van mening dat de hierna genoemde punten nodig zijn om de schadelijke invloed van Nederland op het Amazonegebied en haar bewoners te stoppen. Ze zouden op de agenda zouden moeten staan bij de formatie van een nieuwe regering en de onderhandelingen over een coalitieakkoord.
Overheid
Steun aan Nederlandse bedrijven bij projecten in het buitenland die een negatieve invloed hebben op milieu en bewoners moet worden uitgesloten. Ethische uitgangspunten gaan boven winst.
Bedrijven
Er moet snel Nederlandse en Europese wetgeving komen die bedrijven, banken en pensioenfondsen dwingt internationaal maatschappelijk verantwoord te handelen.
Banken, pensioenfondsen en investeringsfondsen
Geldstromen die leiden tot ontbossing en degradatie van de leefomgeving moeten worden verboden.
Landbouw
De transformatie naar een meer circulaire landbouw moet versneld worden. Daarbij kunnen grote investeerders (Rabo, ING) een grotere rol spelen. Zij moeten daarop worden aangesproken.
Ontbossing tegengaan
Het is van groot belang dat de pas aangenomen Europese Boswet geïmplementeerd wordt in Nederland en dat bedrijven goed gecontroleerd worden op naleving.
Integrale ecologie
Wij moeten samen met de Inheemse Volken werken aan een ecologische bekering.
De Amazonewerkgroep heeft een brief gestuurd naar de lijsttrekkers van de politieke partijen die meedoen aan de verkiezingen. De volledige brief is hier te vinden.